Понеделник - Петък, 8:00 до 17:00

За нас

Кабинетът се управлява от д-р Полина Върбанова, дипломиран магистър-стоматолог в Стоматологичния факултет на Медицински университет гр. София. Д-р Върбанова има над 20 години опит в стоматологичната си практика.

Договор с НЗОК

Договор с НЗОК

Д-р Върбанова има сключен договор с Националната здравноосигурителна каса и можете да ползвате всички услуги по договора. Необходимо е да носите своята здравноосигурителна книжка.

Договор с ОЗК Застраховане

Договор с ОЗОК Инс.

Д-р Върбанова има сключен договор със застрахователно дружество ОЗОК Инс.

 

Терапевтична стоматология

Оптурация с фотополимер
  • Директни естетически реставрации.
  • Обтурации  (пломби) - фотополимер, химиополимер, керамика. 
  • Ендодонтско лечение на пулпити, периодонтити.
  • Щифтово изграждане на фрактурирани зъби.

 

Хирургия

В кабинета се извършват хирургични манипулации

Панорамна снимка на ретинирани мъдреци

 

  • Орална хирургия
  • Екстракции (изваждане на зъби)
  • Инцизии (срязване на абсцеси)
  • Френулотомии (консултация със специалист хирург)
  • Имплантология (консултация със специалист хирург)

 

  • Тази операция се извършва в рамките на едно посещение с локална анестезия. Тя напълно ще блокира вашите усещанията за болка на лигавицата и челюстта. Ако се притеснявате или сте напрегнати, то може да изпиете някакво (предписано от Вашия зъболекар) седативно лекарство, за да се отпуснете. Също така е добре да сте се нахранили преди процедурата.

    Вие ще бъдете помолени да дадете информация за налични придружаващи заболявания или алергии към храни или медикаменти, ще бъдете запознати с възможни усложнения и ползи от извършването на операцията. Необходимо е Вашето изрично съгласие за провеждане на манипулацията.

  • Ако имате нужда може да приемете някои свободно продавани в аптеката обезболяващи - аналгин, парацетамол, ибупрофен, фламексин, солпадеин и др., както и изписани с рецепта аулин, нимезил и др. Задължително спазвайте указанията, посочени в инструкциите за употреба, ако няма такива се допитайте до Вашия зъболекар или фармацевт.

    Не жабурете с никакви разтвори до 24 часа след манипулацията. Това може да разруши кръвния съсирек, което ще наруши оздравителния процес.

    В началото може да напипвате малки и остри костни фрагменти с езика си. Това са ръбове на костната алвеола (място, където се е намирал зъба), които скоро ще изчезнат след като бъдат покрити от лигавицата. Трябва да си четкате зъбите както обикновено, като в първите 4 дни избягвайте докосването на раната.

    При наличие на силна, ненамаляваща болка в следващите 72 часа е задължително посещение при стоматолог за ревизия на раната.

 

Протетично лечение

Корона
При силно разрушени зъби, по естетични или ортодонтски показания се налага лечение, използвайки възможностите на протетичната дентална медицина. 

 

Корона – Зъбът се изпилява до зъбно пънче. Това е умалено копие на формата на зъба. Върху така оформеното пънче се поставя корона, която изцяло го покрива. Съществуват различни материали за изработване на зъбна корона: метална корона, металокерамична корона, златокерамика, прескерамична корона, циркониева корона. В съвременната дентална медицина е много добре развита и широко използвана CAD/CAM технология за компютърно сканиране и изработка на машинно фрезована металокерамична корона, машинно фрезована циркониева корона, машинно фрезована титаниевокерамична корона.

 

Мостови конструкции

Три-членен мост

Когато около липсващия зъб (зъби) има останали други, които са в състояние да поемат тежестта и функцията им, се изпиляват до зъбни пънчета и се поставя конструкция, която обхваща изпилените и липсващите зъби. Така се отстранява “празното пространство” от зъбите, влизащи в моста. По този начин се възстановява естетиката и функцията на дъвкателният апарат. Короните и мостовете се циментират неподвижно върху зъбните пънчета и не се налага тяхното ежедневно сваляне и поставяне.

Плакови /акрилни/ протези

Протеза

Когато няма останали зъби, отговарящи на условията за поставянето на мост или дентален имплант, се налага изработването на протеза. Основната разлика с горепосочените е, че протезата най-често е подвижна конструкция, освен в случаите, когато се изработи върху дентални импланти. Това означава, че тя не е постоянно фиксирана в устата на пациента и се налага нейното ежедневно поставяне, сваляне и хигиенизиране. Съвременната дентална медицина използва най-висококачествените материали за изработка на зъбни протези. В нашата клиника се изработват и "меки" еластични протези Бредент (Bredent). Пациентите много добре се адаптират към тези протези, тъй като са по-еластични от обикновените плакови протези с метални куки и в редица случаи са по-подходящи от моделно-лятите протези, които често претоварват носещите зъби.

Полиолефинов термопластични протези /iFlex/

Три-членен мост

iFlex протезите се изработват от термопластичен материал базиран на полиолефин.

  • Клинично нечупим, лек и устойчив.
  • Приложим за изработване на частични протези.
  • Може да бъде репариран и ребазиран.
  • Практически не имбибира течности и не се оцветява.
  • Наличен в няколко транслуцентни нюанса.
  • Лесен за завършване и полиране.

Зъбни импланти

Зъбен имплант

Това е начин да се избегне поставянето на мост или протеза при липсващи зъби. Зъбният имплант замества изгубен зъбен корен и е основа за поставянето на корона, мост или неподвижна протеза. Всички конструкции за протетични или така наречени ортопедични възстановявания се изработват от зъботехник, в лаборатория, на базата на отпечатък, взет в стоматологичния кабинет. Конструкциите могат да бъдат изработени от различни материали, в зависимост от вида на дефекта, преценката на стоматолога, желанията и възможностите на пациента.

 

Детска стоматология

Грижа за здравето на децата от ранна детска възраст

Първо посещение

Първото посещение при денталния лекар трябва да стане на 1-годишна възраст. По това време първите зъби са поникнали и денталният лекар може да обсъди методи за орална хигиена. Лекарят може да насочи родителите по отношение на диета, прием на флуорид, премахване на вредни навици (смучене на пръст), които могат да доведат до ортодонтски аномалии.

Колко чести трябва да са посещенията?

Детето трябва да посещава кабинета два пъти годишно. Броят на визитите зависи от това дали детето има кариес, лоша орална хигиена, и необичаен зъбен растеж.

Срокове за поникване на временните зъби

 

Централни временни резци6-8 месец
Странични временни резци8-12 месец
Първи временни молари12-16 месец
Кучешки зъби16-20 месец
Втори временни молари20-30 месец
6 годишните деца трябва добре да познават семейния стоматолог

 

Срокове на поникване на постоянните зъби

 

Първи постоянни молари, централни резци6-7 г.
Странични резци7-8 г.
Първи постоянни премолари8-9 г.
Кучешки зъби9-10 г.
Втори постоянни премолари10-11г.
Втори постоянни молари11-13г.
Трети постоянни молари17-21 г.

Грижа за детските зъби

Временни /млечни/ зъби

Временните - млечни зъби са от голямо значение. Благодарение на тях детето се научава да говори правилно, да дъвче и да се усмихва без притеснение. Млечните зъби запазват място за постоянните. Ако детето ги загуби в ранна възраст съседните на дефекта зъби могат да се преместят към освободеното място и да доведат до ортодонтски проблеми на постоянните зъби. 

Почистване на млечните зъби

При новороденото се използва марля за почистване на меките тъкани в устата (венците) след хранене. След поникване на първия зъб може да се използва мека четка за зъби.

Детски пасти за зъби

След поникването на първите зъби, може да се използва паста. Пастата с флуорид не се препоръчва за деца под 2 години, защото могат да я погълнат и да приемат по-голямо количество флуорид, което може да доведе до петна по зъбите. Родителите трябва да помагат на децата при миенето на зъбите, докато малките не могат да го извършват самостоятелно. Трябва да изплакват много добре след четкането на зъбите.

 

Профилактика

Редовното миене на зъбите е предпоставка за доброто здраве

Важно е да миете зъбите си редовно и правилно всеки ден. Най-добре е това да става сутрин след закуска и вечер след последното хранене.

Добре е да използвате конци за зъби и междузъбни четки

Използвайте конци за зъби или междузъбни четки ежедневно. Само с четката за зъби не можете да почистите ефективно своите зъби, защото тя не може да почисти междузъбните пространства. Конците за зъби или междузъбните четки ще Ви помогнат да почистите тези пространства по най-добрия начин.

Вземете конец с дължина около 30см и увийте краищата му около средните пръсти на двете си ръце.

С палеца и показалеца опънете средата на конеца, с който ще почиствате междузъбните пространства (работна част).

Дръжте конеца опънат и внимателно с движения в двете посоки го прокарайте, така, че да влезе в междузъбното пространство.

Веднъж влязъл между зъбите, дръжте конеца опънат, като го придвижвайте с вертикални движения към единия, след това към другия зъб. По този начин конеца преминава от двете страни на венечната папила.

 

Пародонтология

Различни видове пародонтални заболявания и прилаганите лечения

Гингивит

Първото и основно условие за провеждането на всяко пародонтологично лечение е спазването на отлична и постоянна устна хигиена. Каквото и да прави стоматолога, без усилие от страна на пациента, всеки резултат ще е временен и неприемлив. Лечението на гингивита се извършва най-често с почистване на зъбен камък и предписване на разтвор за жабурене. В зависимост от вида и причината на гингивита е възможно прилагането и на допълнително лечение.

Пародонтит

Лечението отново започва с почистване на зъбен камък. Тук се налагат и други манипулации, най-често т.нар. кюретаж. Това представлява отстраняване на възпалителната тъкан, която се е образувала между зъба и венеца. Процедурата се провежда под упойка и е безболезнена за пациента. Могат да се приложат и много други методи на лечение, в зависимост от вида и тежестта на заболяването. Често се налага и медикаментозно лечение.

Плаката и зъбния камък са основни причинители на пародонталните заболявания.

Зъбният камък се образува в резултат на узряването и стареенето на бактериалната зъбна плака. Когато зъбите не са добре измити и остане плака, тя се минерализира и се превръща в твърд зъбен камък. Неговата грапава повърхност е идеално място за задържане на микроби, а порьозната му структура го превръща в резервоар за бактериални токсини. Важно е да се отбележи, че зъбният камък осигурява безпрепятствено развитие на бактериите, защитавайки ги от имунните фактори на организма, антибиотици и др.

  • Здравите венци не кървят. Кървенето е симптом на възпаление и гингивит, а в по-тежките случаи е белег на заболяването пародонтит. То е резултат от бактериалното дразнене и натрупване на зъбен камък и плака по зъбите, които могат да се отстранят единствено от дентален лекар или хигиенист. Възпалението на венците пречи на доброто почистване на зъбите и създава условия за натрупване на още зъбен камък, който впоследствие засилва самата инфекция и кървенето. Наличието на жълтеникав, дори черен зъбен камък и на оточни, зачервени венци, може да се отрази на общото състояние и неминуемо нарушава естетиката на усмивката.

  • Разклащането на зъбите е следствие на стопяване на костите на челюстта. То се причинява от поддържане на постоянно възпаление на венците. Освен разклащане понякога се наблюдава и разместване /разреждане/ на зъбите. Такива зъби трябва да се стабилизират посредством методите на шиниране.

  • Отстраняването на зъбния камък обикновено е безболезнено и става в едно посещение. Използва се специален ултразвуков апарат, с който се премахва надвенечния и подвенечния зъбен камък. Макар и рядко, може да се наложи поставяне на местна упойка. Това се налага при пациенти с чувствителни зъби в резултат на отдръпване на венеца и оголване на шийката на зъбите.

    В случаите на наличие на пародонтални джобове, се употребяват специални ръчни инструменти – кюрети, с които се почиства подвенечния зъбен камък. Целта е да се постигне гладка коренова повърхност и да се изгребе възпалената тъкан от меката страна на джоба. Така се постигат оптимални условия за оздравителен процес. Тази манипулация се осъществява във второ посещение (при умерени и тежки пародонтити) и обикновено се поставя упойка.

  • Зъбната плака и зъбният камък представляват по своята същност бактериален биофилм, в който микроорганизмите са защитени от имунните фактори на организма и от антибиотични средства. По тази причина антибиотиците са много малко ефективни и не могат да осигурят надеждно, насочено към причинителя лечение. Такова лечение се постига на първо място посредством т.нар. механично асоциирана каузална терапия - механичното отстраняване с ултразвук или с ръчни инструменти. В редки случаи при агресивни пародонтити се назначават антибиотици като допълнение на стандартната терапия. Самостоятелно антибиотично лечение с препарати, непредписани от дентален лекар, е не само неефективно, но и опасно!

  • Образуването на зъбен камък може да се повлияе посредством средствата и методите за лична орална хигиена, които лекарят или хигиенистът разясняват по време на посещението за лечение /поддържане/ на пародонталното заболяване. Важно е да се подчертае, че използването на води за уста, конци и интрадентални (междузъбни) четки не предотвратява, а само забавя образуването на зъбен камък. Само редовните поддържащи посещения при денталния лекар могат да предотвратят или спрат прогресирането на заболяването.

  • Посещенията за почистване на зъбен камък са индивидуални и се назначават в зависимост от тежестта на заболяването. Например при тежък пародонтит, те са на един месец, при умерен - на три, при лека форма или гингивит - на шест месеца, а рядко, при пациенти, които бавно образуват зъбен камък, поддържат добра хигиена и при които липсва гингивално възпаление, те могат да бъдат разредени до 1 година.

 

Естетична стоматология

 

Циркониеви украшения и коронки

 

 

Избелване

 

Зъбите променят цвета си под действието на различни фактори - храни (напр. кетчуп), напитки (напр. кафе, червено вино), цигари. Възможно е т. нар. ендогенно преоцветяване, което се дължи на някои причини, като ендодонтско лечение, флуороза (прекомерна концентрация на флуор в детска възраст) и др. Избелването на зъбите е козметична процедура, която подобрява естетиката. Тя се извършва при определени условия и не е подходяща за всяко съзъбие. За извършването на тази манипулация, освен желанието на пациента, значение има и професионалната оценка на стоматолога.

 

Избелването може да се осъществи по два начина:

В кабинета - извършва се от стоматолога със специални материали и оборудване. Необходимо е едно посещение с продължителност около два часа, но може и по-кратко, в зависимост от желания краен резултат. 

В домашни условия - извършва се от пациента под инструкциите и контрола на стоматолога. Изработват се специални шини по зъбите на пациента, които се изпълват с избелващ агент и се носят по няколко часа всеки ден. Продължава около 2-3 седмици. 

Контакт

Кабинета е част от Медико-Дентален център ОЗОК намиращ се в ж.к. Изток в близост до автобусна спирка "Хотел Плиска". Точното местоположение е отбелязано на картата.

Нашия адрес

 
 ул. Атанас Далчев 3 /между бл. 93-96/ МДЦ ОЗОК

Електронна поща

 
 office@doctorvarbanova.com
 

Позвънете

 
+359 887 424 606