10 март 2012 г.

PIET HEIN EEK


  Това е една компания от Нидерландия, разположена в Айндховен, обединила в себе си редица дейности.
  Освен, че се развива в сферата на промишления дизайн, поддържа магазин, ресторант и галерия.
  Работи с различни рециклирани материали като дърво, стомана, керамика и плат. Ивпълнява проекти, създава свои и има колекции серийно производство.



 
Столове и маси от рециклирани материали.





Стол от рециклирани стоманени тръби.





Стол от рециклирани големи греди.



Повече на  www.pietheineek.nl


18 септември 2011 г.

GRAYPANTS

 GRAYPANTS е студиото на двамата приятели архитекти Джон и Сет, които освен с архитектурни проекти се занимават и с дизайн на столове, маси и осветителни тела от отпадъчни материали като стари вестници, велпапе и палети.
 Вдъхновяват се от играта, която се поражда между светлината и сянката на осветените парчета велпапе и тяхната текстура и предпочитат собственоръчно да реализират дизайнерските си идеи.
Студиото им се намира в Сиатъл.



Осветителни тела създадени от парчета велпапе.




 
Стол от скроени и залепени едно за друго парчета слоест шперплат.





Стол направен от слепени парчета картон и стари вестници.




Непотребен дървен материал превърнат в маса.


Повече на www.graypants.com.

5 август 2011 г.

Къщата „Трюфел”

 Какво е нужно, за да си направим малка къща за почивка в гората? Нищо друго освен бетон, купчина бали сено и една крава.
 Идеята на студио ENSAMBLE е да създаде жилище, което да се слее с околната среда и в същото време начинът, по който е направено да бъде максимално естествен, подобно на процесите, чрез които се образуват минералите в природата.
 За целта архитектите правят изкоп в земята, изграждат вътрешното пространство с бали сено, които заливат с бетон. Бетонът заема формата на земята около себе си. Когато се втвърди, с помощта на машини правят разрези, за да открият ядрото на „трюфела”. Тогава идва ред на телето Паулина, което в продължение на година се храни със сеното, докато стане тристакилограмова крава и вътрешността се освободи. Последната стъпка е превръщането на пещерата в архитектурно пространство след като е била подслон за животното и неговата храна за толкова дълго време.







Повече на www.ensamble.info.

27 юли 2011 г.

ZELLE

 Лиз Маклейн е луда по компютърните части и от 2003 година създава бижута от тях, докато през останалото време прави електронна музика. Твърдо отказва да използва материали като мъниста, благородни метали или скъоценни камъни, защото  транзисторите и кабелите сами по себе си са достатъчно красиви.




Тази огърлица е направена от част от флопи, каучуков проводник и кабелна обувка за закопчалка.





Коланът е направен от лентов кабел.




Огърлицата е изтъкана от кондензатори и диоди свързани с тел.


Повече на zellestyle.com.

24 юли 2011 г.

Хартиена каша


 Правили ли сте пипаемаше на круша? Много е забавно. Облепяте някоя круша  с няколко реда късове хартия намазани с лепило, изчаквате докато изсъхне, след това правите разрез за да извадите крушата, залепяте разреза и хартиеното копие е готово. По желание оцветявате с боички.
  Деби Уийскамп е млад дизайнер от Холандия, който прави нещо като пипаемаше, но с каша от рециклирана хартия. В студиото си в Арнем освен всички останали неща, които прави, създава хартиени шкафове, саксии и чинии за декорация.



                            



17 юли 2011 г.

Joodito





 Джуди Лий от Бостън  нарича себе си ретрофутурист, пада си по суровата естетика и защитава околната среда, като рециклира останките от фабрични платове в минималистични дрехи.
 Философията, която изповядва, гласи, че красиво е само това, което е незавършено. Идеята на Лий за Joodito идва от любовта й към научната фантастика, космоса и супергероите.
 Вдъхновява се от униформите и геометричните фигури, като високите яки са нейна запазена марка.
 За жалост от доста време не се подвизава в интернет пространството и всичките й модели вече са изчерпани.

  Повече на joodito.com.