неделя, 26 ноември 2017 г.

10 ПРИЧИНИ ЗА ДИСКОМФОРТ ПРИ НОСЕНЕ НА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ


















Много хора, които носят контактни лещи изпитват дискомфорт в определени ситуации. Ако това Ви се случва епизодично, все още не означава, че не сте подходящ/а за контактни лещи или че трябва завинаги да спрете да ги ползвате. 

По-скоро се нуждаете от промяна - да смените бранда контактни лещи, разтвора или някои от ежедневните си навици. 















Причина 1 :  НЕДОБРО НАПАСВАНЕ

"ВИНАГИ, КОГАТО НОСЯ ЛЕЩИ ИМАМ УСЕЩАНЕ ЗА ЧУЖДО ТЯЛО"

Контактните лещи не са с универсален размер и ако не са напаснати от специалист, може да се окаже, че носите изключително неподходящ за Вас продукт.  Контактните лещи се предлагат в много комбинации от характеристики - диаметри, базови кривини, материали. Ако носите лещи с неподходящи за Вашите очи диаметър и/или базова кривина, вероятно винаги ще ги усещате в очите си. 

Ако лещите, които носите са прекалено "плоски" спрямо роговицата Ви, те осезаемо ще се движат при всяко мигане. Използването на неподходящ за очите Ви размер лещи може дори да доведе до нараняване на роговицата. 

Усещането за чуждо тяло в окото при носене на контактни лещи може да е вследствие от натрупване на протеинови депозити на повърхността им. Те се акумулират с времето, дори ако редовно се грижите и почиствате лещите си. 

Възможно материалът на лещите или разтворът да не са съвместими със слъзния Ви филм. Също така някои материали за контактни лещи не"работят" добре с някои разтвори.

Вашият очен специалист може да препоръча смяна на разтвора или преминаване към еднодневни контактни лещи като DAILIES TOTAL 1 ® - Контактни лещи с воден градиент или DAILIES® AQUACOMFORT PLUS ® - Контактни лещи с технология за овлажняване с всяко мигане.



Причина 2 ХИГИЕНА

"УСЕЩАМ ПАРЕНЕ В ОЧИТЕ, КОГАТО СЛОЖА КОНТАКТНИТЕ СИ ЛЕЩИ"

Това не би трябвало да се случва. Ако обаче е така, много често причината е, че несъзнателно сте замърсили лещата си. 

Контактните лещи задържат субстанции, с които влизат в контакт - лосиони, сапуни в овлажнители и парфюм, хранителни мазнини и козметика. Тези субстанции могат да създадат парещо усещане ако влязат в контакт с очите Ви. Не използвайте сапуни, съдържащи овлажнители и парфюм преди да боравите с лещите си!

Преди да докоснете контактните си лещи, грижливо измивайте ръцете си и ги изсушавайте с кърпа, която не отделя влакна! Обмислете използването на еднодневни контактни лещи! С тях рискът е минимален, защото всеки път поставяте в окото си нова и стерилна леща, а в края на деня просто я изхвърляте.


Причина 3: ПРИЕМАНЕ НА МЕДИКАМЕНТИ


"ВРЕМЕННО / РЕДОВНО ИЗПОЛЗВАМ МЕДИКАМЕНТИ ЗА..."

Медикаментите могат да причинят сухота в очите, особено антихистамините или медикаментите за контрол на кръвното налягане. 

Консултирайте се с очен специалист! 

Ако приемате медикаменти временно, той вероятно ще Ви препоръча да използвате изкуствени сълзи или временно да прекратите използването на контактни лещи! 

Ако приемът на медикаменти е редовен, вероятната препоръка на специалиста ще включва и дозирано консумиране на ленено масло или други богати на omega-3 хранителни добавки. Възможно е да се наложи смяна на контактните лещи с по-подходящи за облекчаване на симптомите на сухота като продукти с патентованата овлажняваща технология HydraGlyde® Moisture Matrix - контактни лещи AIR OPTIX® plus HydraGlyde® в комбинация с разтвор OPTI-FREE ® PureMoist ® , който също съдържа овлажняващата матрица HydraGlyАко диетата de®.





Причина 4ТЮТЮНОПУШЕНЕ, АЛКОХОЛ, КАФЕ


"АКТИВЕН ПУШАЧ СЪМ, ПИЯ МНОГО КАФЕ И АЛКОХОЛ"

Ако диетата Ви включва много кофеин или алкохол, често Вие не пиете достатъчно вода, за да компенсирате дехидратацията на организма. Вследствие на това очите Ви могат да са прекалено сухи за контактни лещи. Сухотата в очите може да доведе и до други проблеми като потрепване на клепачите. 

В случая е нужна промяна на диетата и очният специалист може да препоръча дозирана консумация на ленено масло или други хранителни добавки за подобряване на качеството на сълзите. Пушачите, също така, попадат в рискова група за развиване на синдром на сухо око и  макулна дегенерация. 


Причина 5СУХОТА 


"ОТВРЕМЕ-НАВРЕМЕ ЧУВСТВАМ СУХОТА В ОЧИТЕ, ДОКАТО НОСЯ КОНТАКТНИ ЛЕЩИ"


Ако симптомите на сухота са епизодични, най-доброто решение могат да бъдат изкуствените сълзи. Не всички изкуствени сълзи са подходящи за употреба с контактни лещи. Обърнете се към очен специалист. Той ще Ви препоръча подходящ продукт като Systane Ultra или Systane Hydration. 

Ако симптомите на сухота се проявяват често, очният специалист може да препоръча смяна на контактните лещи с по-подходящи за Вашето състояние.




Причина 6: АЛЕРГИИ



"ПОЛУЧАВАМ ДРАЗНЕНЕ, ДОКАТО СЪМ НАВЪН, СРЕД ПРИРОДАТА, ОКОЛО ЖИВОТНИ"

Ако това Ви се случва често, вероятно страдате от очни алергии. Също така ако страдате и от други алергии, вероятно ще забележите, че симптомите на очни алергии "се включват" най-вече в определени периоди като сезона на полените.

Този проблем може да има две страни -  контактните лещи и очите Ви.  Ако контактните Ви лещи са "заразени", те започват да дразнят очите. 

Консултирайте се с очен специалист. Обмислете преминаване към еднодневни контактни лещи, като DAILIES® AQUACOMFORT PLUS ® - Контактни лещи с технология за овлажняване с всяко мигане, които минимизират симптомите на сезонни алергии. 

Кликнете върху текста, за да прочетете повече: 



Причина 7: МЕДИЦИНСКИ ПРОБЛЕМИ



"ВСЪЩНОСТ ПРОПУСНАХ ДА СПОМЕНА, ЧЕ... "

Вероятно състояния като алергии, синдром на Шоугрин (Sjogren's syndrome), проблеми с щитовидната жлеза, хормонални промени вследствие на менопауза, кожни заболявания като акне (acne rosacea) и т.н. , Ви звучат като нещо, което няма връзка с очите. Те обаче могат да предизвикат проблеми със зрението, дразнене и много често - симптоми на сухота в очите.


Сухотата в очите често е страничен ефект от много медикаменти като антихистамини или такива за контрол на кръвното налягане. Синдромът на сухото око е състояние, което може да предизвика силно дразнене и зачервяване на очите. Споделете с очния специалист информация за медикаментите, които използвате.



Причина 8: ДИСЦИПЛИНА


"НЕ СЛЕДВАМ ПРЕПОРЪКИТЕ НА ОЧНИЯ СПЕЦИАЛИСТ ОТНОСНО ГРИЖАТА ЗА ЛЕЩИТЕ"

Критично важно е да спазвате инструкциите, които сте получили от очния си специалист по отношение на почистване и грижа за лещите Ви. Непочистените лещи не са комфортни и могат да предизвикат редица проблеми. 

Често хората, които се оплакват, че контактните им лещи не са комфортни, или не ги почистват достатъчно добре или ги носят прекалено дълго преди да ги свалят и почистят. Не се заблуждавайте, че докато контактните лещи са в очите Ви, те не могат да се замърсят. Те привличат и акумулират липидни и протеинови депозити, които са съставка на естествения Ви слъзен филм. 

Ако лещите Ви са едномесечни, те следва да бъдат изхвърлени след 30-тия ден, без значение дали сте ги използвали 10 или 30 пъти. 

Ако не носите лещите си всеки ден, насочете се към еднодневни контактни лещи, при които не е нужно почистване и поддръжка и хигиената е на по-високо ниво - всеки път поставяте в окото стерилна леща, а в края на деня я изхвърляте. 

Попитайте очния специалист за 5 дневен пробен период с еднодневни лещи от водещите световни брандове  DAILIES TOTAL 1 и DAILIES AQUACOMFORT Plus!


Причина 9: РАБОТНА СРЕДА


"ПРЕКАРВАМ ДЪЛГО ВРЕМЕ В ПРАШНА СРЕДА С НИСКА ВЛАЖНОСТ"

В какви условия използвате контактните си лещи може да е също толкова важно, колкото и колко дълго ги носите. 

Ако работите в прашна среда, частици могат да попаднат между контактната леща и окото Ви и да предизвикат дискомфорт, дори да не ги виждате. В такива условия честата употреба на подходящи за контактни лещи изкуствени сълзи, може да отстрани дискомфорта. Поискайте от очния специалист да Ви ги препоръча. 

Друго решение в този случай може да е ортокератологията, което представлява предписване, напасване и използване на специални контактни лещи, променящи формата на роговицата Ви, докато спите и Ви позволява да сте без лещи или очила през деня.



Причина 10: ПРОДЪЛЖИТЕЛНА РАБОТА С ДИГИТАЛНИ УСТРОЙСТВА


"ПРЕКАРВАМ ЧАСОВЕ ПРЕД КОМПЮТЪРА ВСЕКИ ДЕН"

Можете да изпитате сухота, дразнене, зачервяване на очите ако прекарвате дълго време пред компютъра. Една от причините е, че в тези случаи несъзнателно мигате много по-рядко, но има и други фактори, които влияят върху комфорта, докато се взирате в дисплеите. 

Очният специалист трябва да вземе предвид много неща ако подозира, че страдате от "синдром на компютърното зрение" - общ термин за всички видове дискомфорт и зрителни проблеми, свързани с използване на компютри. 

В повечето случаи той/тя ще Ви препоръча специални очила за компютър с антирефлексно покритие, вместо контактни лещи









10 МИТА ОТНОСНО КОНТАКТНИТЕ ЛЕЩИ


1. Не мога да нося контактни лещи

Можеш! 
Благодарение на напредъка на технологиите за производство на контактни лещи в последните години, почти всеки може да носи контактни лещи. Например, вече съществуват мултифокални контактни лещи за хора с пресбиопия и торични контактни лещи, които коригират астигматизъм. Може би си по-подходящ кандидат за контактни лещи, отколкото някога си предполагал/а.


2. Контактната леща може да се изгуби зад окото ми

Не може! 
Тънка мембрана, наречена конюнктива покрива бялата част на окото ти и се свързва с вътрешността на клепачите като прави невъзможно попадането на контактната леща зад окото.

3. Контактните лещи не са комфортни за носене

Не е така! 
След кратък период на адаптация, повечето хора дори забравят, че са с контактните си лещи. За тези които все пак изпитват дискомфорт, съществуват много начини за премахването му, след като причината за появата е установена.

4. Контактните лещи могат да заседнат в окото ми и да останат там.

Възможно е в някои случаи контактната леща да е трудна за сваляне ако се е дехидратирала, но добавянето на капка изкуствена сълза ще я рехидратира и всичко ще е наред.

5. Грижата за контактните лещи е прекалено сложна

Грешно! 
Многофункционалните дезинфекциращи разтвори правят грижата за контактните лещи много лесна. А можете да решите да елиминирате грижата и дезинфекцията на контактните лещи като просто изберете еднодневни контактни лещи.

6. Носенето на контактни лещи предизвиква проблеми за очното здраве

Вярно е, че носенето на контактни лещи може да повиши риска от поява на някои проблеми по отношение на очното здраве. Но ако следвате инструкциите на очния специалист относно грижата за контактните лещи, начинът на носене и периодите за подмяна, носенето на контактни лещи ще е безопасно за Вас.

7. Никога няма да се науча да ги поставям в очите си.

Естествено, че ще се научите!  
Може да изглежда сложно в началото, но очният специалист ще се увери, че можете сам да ги поставяте и сваляте, преди да напуснете кабинета му. За повечето хора поставянето и свалянето на контактните лещи се превръща в рутина много по-бързо, отколкото са очаквали.

8. Контактните лещи могат да изпаднат от очите ми

Преди много години, старите твърди контактни лещи понякога изпадаха от очите на хората, които ги носеха по време на спорт или други активности. Но днес контактните лещи (дори твърдите газпропускливи лещи) пасват много по-добре върху роговицата на окото и е изключително трудно и рядко срещано да изпаднат, дори при практикуване на контактни спортове.

Знаете ли, че професионални спортисти разчитат на меките контактни лещи за постигане на по-високи спортни резултати. Ето някои от тях: Пол Сколс (футбол - екс-Ман. Юнайтед), Новак Джокович (тенис - номер 1 в световната ранглиста към днешна дата), Григор Димитров (тенис), Виктор Круз (американски футбол!) и т.н.

9. Контактните лещи са прекалено скъпи

Не е така!
Дори еднодневните контактни лещи, които някога бяха считани за лукс, днес могат да струват около 3.30 лв на ден за чифт.

10. Прекалено съм възрастен/а за контактни лещи

Кой го твърди?
С навлизането на мултифокалните контактни лещи и контактните лещи, които са специално създадени за сухи очи, напредването на възрастта вече не е бариера за успешното носене на контакни лещи, както беше преди години. 
(Осведомете се относно контактни лещи с брандове DAILIES Total 1, DAILIES Total 1 Multifocal, DAILIES AquaComfort Plus, DAILIES AquaComfort Plus Multifocal, DAILIES AquaComfort Plus Toric)

Попитайте очния специалист дали сте подходящ кандидат за контактни лещи. Отговорът може да Ви изненада.


Автор: Gary Heiting, OD е главен редактор на AllAboutVision.com. Д-р Heiting има 25 годишен медицински опит като лекар, лектор на тема "здраве" и консултант на компании в индустрията със средства за зрителна корекция. Неговите специфични интереси включват контактни лещи, хранене и превантивна грижа за очното здраве.

Прочетете статията в оригинал тук: http://www.allaboutvision.com/contacts/myths.htm 


петък, 17 март 2017 г.

КАК ДА ПОСТАВЯМЕ И ОТСТРАНЯВАМЕ КОНТАКТНИ ЛЕЩИ




Когато се затруднявате при поставянето и отстраняването на контактни лещи от очите си, често търсите информация в интернет и най-вече видео файлове в YouTube. Често обаче те са с лошо качество и детайлите не се виждат добре. 

Ето едно професионално заснето видео с български субтитри. Ако отскоро носите контактни лещи, то може да е ценен помощник.

Ако сте очен специалист, покажете го на пациентите си. За тях ще е полезно.




* След стартиране на видеото, кликнете два пъти върху него или използвайте квадрата в долния десен ъгъл, за да гледате на цял екран.


петък, 27 януари 2017 г.

DAILIES TOTAL 1 - СЪЗДАВАНЕТО НА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ С ВОДЕН ГРАДИЕНТ


<b>z35W7z4v9z8w</b>

ПРОУЧВАНИЯТА ДОВЕДОХА ДО ТЕХНОЛОГИЧЕН ПРОБИВ - ИЗПОЛЗВАНЕ НА РАЗЛИЧНИ МАТЕРИАЛИ В ЕДНА КОНТАКТНА ЛЕЩА




Erich Bauman, OD, FAAO
Д-р Bauman ръководи проектите, свързани с разработването на DAILIES Total 1 в отдела за проучвания и развитие на Vision Care Alcon. Притежава диплома по оптометрия, връчена му с почести от Southern California College of Optometry през 1982 г и MBA от Coles College of Business (2001)
John Pruitt , PhD
Д-р Pruitt ръководи проектите по биосъвместимост в отдела за проучвания и развитие на VIsion Care Alcon. Той притежава докторска степен по Chemical Engineering от Brigham Young University.




Статията е публикувана в авторитетното издание OPTOMETRIC MANAGEMENT
Прочетете я в оригинал тук: 
http://www.optometricmanagement.com/supplements/2013/september-2013/the-world-s-first-and-only-water-gradient-contact/the-development-of-dailies-total1-water-gradient-c


Разработването на материала delefilcon A, от който са изработени контактните лещи DAILIES Total 1 започва преди повече от 10 години и включва интернационален екип от учени, инженери и клинични изпитатели. Още в началото на проекта екипът води оживени дискусии върху кои характеристики да се съсредоточат усилията, за да бъде създадена възможно най-комфортната контактна леща. Екипът бързо идентифицира многото ограничения и компромиси, които се налага се правят при използването само на един материал за цялата контактна леща.

Аналогично знаем, че роговицата се състои от слоеве, съставени от различни тъкани, всяка със своята уникална анатомична структура и физиологични функции. Комбинирани в един орган, тези слоеве изпълняват разнообразни функции като пречупване на светлината, механични и защитни функции и т.н. При вземане на решението относно водното съдържание на новия материал, R&D екипът използва богатия си опит със силикон-хидрогелните материали, а именно - материал с ниско водно съдържание и високо съдържание на силиконови полимери би осигурил отлична кислородна преносимост лесно боравене и устойчивост на дехидратация. От друга страна от опита ни с традиционните хидрогелни материали знаехме, че материал с изключително високо водно съдържание без наличие на силикон може да предостави отлична овлажняемост, лубрикация и резистентност към липидни депозити.

R&D екипът осъзнава, че изключително ниският модулус може да направи лещите по-лесни за напасване и по-комфортни, но на цената на по-трудно боравене с тях. Също така съществува лимит за това колко мек може да бъде един материал. Модулусът на роговичните епителни клетки 1 е по нисък от 0.02 MPa и изглежда невъзможно да бъде създаден толкова мек материал за контактни лещи, защото той просто би се разпаднал.

Следвайки парадигмата за използване на различни материали, както е при роговицата, осъзнахме че някои от характеристиките като кислородна преносимост и леснота за боравене могат да бъдат контролирани от материала в ядрото на контактната леща, а други като овлажняемост и лубрикация са от огромно значение на повърхността. Контактна леща с едно водно съдържание, модулус или химичен състав винаги прави компромис с някои от характеристиките. екипът си зададе въпроса: "Защо да ограничаваме пациентите с едно и също водно съдържание и един и същи материал в ядрото и на повърхността?" Това доведе до спиране на мисленето в посока един материал за цялата контактна леща и начало на разработването на материала с воден градиент delefilcon A.


Революционна промяна

При материала delefilcon A измеримата промяна може да бъде демонстрирана чрез ядрото на лещата, водното съдържание и модулуса от ядрото към повърхността.  Това е първата контактна леща с воден градиент с повишаващо се водно съдържание от 33% до над 80% от ядрото към повърхността. За да бъде възможен водният градиент, материалът delefilcon A преминава от силикон-хидрогелен материал с висока кислородна преносимост в ядрото до несиликонова хидрофилна полимерна структура на повърхността (фигура 1). това прави възможно съществуването на контактна леща с DK/t 156 (в центъра при -3.00 D) в комбинация с водно съдържание на повърхността от над 80% (фигура 2). 

Градиентът се появява между двете зони, където водното съдържание рязко нараства и материалът се трансформира от богат на силикон към повърхностен гел без съдържание на силикон 2 . Материалът на повърхността представлява ултра нежен повърхностен гел и съставлява около 10% от дебелината на контактната леща. Докато средната стойност на водното съдържание на този гел надвишава 80%, структурата на водния градиент позволява на водното съдържание да доближи почти 100% на самата повърхност на лещата 3.



ФИГУРА 1: Илюстрация на напречен разрез на контактна леща с воден градиент DAILIES Total 1


ФИГУРА 2: Материалът delefilcon A се трансформира от силикон-хидрогелен материал с висока кислородна преносимост в ядрото към несиликонова хидрофилна полимерна структура на повърхността. Това прави възможно съществуването на контактна леща с DK/t 156 (в центъра при -3.00D)  водно съдържание на повърхността над 80%.


Използвахме няколко лабораторни техники, за да измерим тази промяна в характеристиките на материала на контактната леща. Между тях са Атомна микроскопия (AFM), Неутронна рефлектометрия и Флуоресцентна конфокална лазерна микроскопия 2. Тези методи демонстрират градиента в модулуса и други характеристики на контактните лещи - нещо, което не може да се наблюдава при други контактни лещи.

Промяната в материала води и до промяна на модулуса на контактната леща. Материалът става много по-нежен на повърхността на лещата с модулус на компресия само 0.025 MPa 4.  Модулусът в ядрото на лещата  е 0.7 MPa за лесно боравене.

Модулусът на повърхността на delefilcon A е почти със стойността на модулуса на роговичните епителни клетки 1; 5. и въпреки това този ултра нежен повърхностен гел е способен да поддържа целостта си, благодарение на материала в ядрото на лещата. По същия начин ултра нежните роговични епителни клетки биват поддържани от колагенни фибрили, осигурявайки на роговицата един общ модулус, който е много по-висок от модулуса на индивидуалните клетки.



Еднодневна контактна леща с висока кислородна преносимост.

Защо се нуждаем от толкова висока кислородна преносимост (DK/t) при еднодневна контактна леща? Съществуват няколко фактора, които трябва да бъдат взети предвид. Обявените стойности на DK/t обикновено са валидни само за центъра на контактна леща с диоптрична сила -3.00D. По-голямата периферна дебелина на контактната леща означава, че кислородната преносимост ще намалява в периферията с нарастване на минусовата диоптрична сила, а при плюсовите диоптрични сили стойността на кислородната преносимост в центъра ще бъде по-ниска от обявената стойност за -3.00D.

Фигура 3 илюстрира това с помощта на цветна кислородна карта на цялата контактна леща при различни материали и диоптрични сили. Синята зона на спектъра се използва за индикиране на висока кислородна преносимост (DK/t), а червената - за ниска. Ясно е, че само една обявена стойност на DK/t не е достатъчна за пълно характеризиране на кислородната преносимост на контактната леща. И още - публикуваните стойности на DK/t при контактните лещи представят едва една малка част от центъра на контактна леща с диоптрична сила -3.00D. Периферната кислородна преносимост е далеч по-ниска, както се вижда на цветната кислородна карта. Проучванията доказват, че периферната кислородна преносимост е също толкова важна за очното здраве, колкото тази в центъра 6  В добавка на това различните роговици при различните пациенти имат различни нужди от кислород, някои от които не могат да бъдат прогнозирани по време на рутинен преглед дори с помощта на биомикроскоп 6. Ето защо възможно най-високата стойност на кислородна преносимост (DK/t) в центъра на контактната леща е най-добрият начин за избягване на хипоксия и посрещане на нуждите на пациенти с различни стилове на живот.

Кислородната преносимост при контактните лещи от delefilcon A се определя от ядрото на контактната леща, защото то съставлява основната дебелина на лещата. Важно е да бъдат отбелязани и уникалните характеристики на повърхността на контактната леща, защото те са ключ към комфорта при носене на контактни лещи.



Важността на повърхностната лубрикация

Комфортът при носене на контактни лещи може да зависи от много фактори - от модулус на материала, дебелината на контактната леща, водното съдържание, дебелината, параметрите. Повърхностният коефициент на триене -  лубрикация 8, е тясно свързан с комфорта, който лещата предоставя. Лубрикацията е противоположност на триенето, а при контактната леща описва доколко плавно, лесно и без съпротивление компонентите на очната повърхност като клепачната конюнктива се плъзгат по повърхността на лещата. Всеки от нас мига около 14 000 пъти дневно 9. С всяко мигане горният клепач се плъзга надолу и после нагоре по повърхността на контактната леща. Ето защо комфортът е лесно предвидим ако знаем коефициента на триене на тази повърхност - или с други думи - дали лубрикацията е висока. Лубрикацията може да бъде усетена с пръст като хлъзгавост на повърхността и може да бъде измерена чрез използването на наклонена равнина или микро трибометър 10.  Без значение кой от методите за измерване на лубрикацията използваме, важно е да го правим при налягане, аналогично на това в окото - налягането, което клепачът упражнява върху контактната леща. Това е изключително важно при измерването на лубрикацията при DAILIES Total 1, защото изключително нежната структура на повърхността с воден градиент може да бъде изкуствено нарушена ако измерванията се правят при налягане, което надвишава налягането в окото. Така бихме регистрирали грешни резултати, получени при високо налягане 11. При използване на кинетичният коефициент на триене, измерен чрез метода на наклонената повърхност (вижте интересно видео: https://www.youtube.com/watch?v=hG5Cum_6QHE ) при DAILIES Total 1 се наблюдава незначително триене (висока лубрикация).

Новата контактна леща с различни характеристики в ядрото и на повърхността изискваше детайлни проучвания за оптимизация на дизайна и параметрите. Бяха проведени многобройни проучвания за оптимизация на базовата кривина и диаметъра. Накрая беше избрана комбинацията от 8.5 мм базова кривина с 14.1 мм диаметър - тези параметри осигуряват оптимална центрация и движение на лещата. Вижте подробна информация относно техническите спецификации и параметрите:

Материал - Delefilcon A
Водно съдържание на повърхността (%) - >80%
Базова кривина (мм) - 8.5 мм
Централна дебелина -3.00D (мм) - 0.09 mm
Водно съдържание на ядрото (%) - 33%
DK/t - 156 @ -3.00D
Модулус на ядрото (MPa) - 0.7
Опаковки - 5 броя (пробни), 30 броя, 90 броя
Диаметър (мм) - 14.1 мм
Оттенък - VISITINT
Технология за производство - Последното поколение Lightstream Тechnology позволява създаването на водния градиент. Лещите съдържат phosphatidylcholine - който се среща в естествените сълзи.
Диоптрични сили - +6.00D - -6.00D (през 0.25D) ; -6.50D - -12.00D (през 0.50D)



Изключителен комфорт през целия ден

Резултатът от тази превъзходна лубрикация е изключителен комфорт през целия ден. В клинично проучване със 104 участника комфортът с DAILIES Total 1 контактни лещи с воден градиент превъзхожда този с други силикон-хидрогелни еднодневни контактни лещи 12. В група от 53 симптоматични пациенти 100% от тях могат да носят DAILIES Total 1 за поне 8 часа, а 85% - 12 часа. В сравнение с досегашните им контактни лещи по-голямата част от участниците са можели да носят DAILIES Total 1 за клинично значими по-дълги периоди от време 13.


Началото на Нова Ера

От създаването и пускането на пазара на меките контактни лещи са правени многобройни частични промени в материалите за подобряване на задържането на водата и повишаване на комфорта. Ciba Vision представя първата силикон-хидрогелна контактна леща през 1998 година, възвестявайки Нова Ера в технологиите и материалите за производство на контактни лещи. Това дава старт на стремително повишение на притока на кислород до роговиците на хора, които носят меки контактни лещи по целия свят.

Създаването на първата контактна леща с воден градиент с повишаващо се водно съдържание от 33% до над 80% от ядрото към повърхността бележи началото на следващата Нова Ера при контактните лещи и заедно с това - надежда за Нова Ера в комфорта за пациентите, носещи контактни лещи по целия свят.



REFERENCES

1. Straehla J, Limpoco F, Dolgova N, Keselowsky B, Sawyer WG. Tribology Letters 2010;38(2):107-113.
2. Thekveli S et al. Structure-property relationship of delefilcon A lenses. BCLA Annual Clinical Conference, 2012.
3. Angelini TE, Nixon RM, Dunn AC, Uruena JM, Pruitt J, Sawyer WG. Viscoelasticity and mesh-size at the surface of hydrogels characterized with microrheology. Invest Oph Vis Sci 2013;54(E-Abstract 500).
4. Dunn A, Urueña J, Huo Y, Perry S, Angelini T, Sawyer WG. Lubricity of surface hydrogel layers. Tribology Letters2013;49(2):371-378.
5. Rudy A, Huo Y, Perry SS, Ketelson H. Surface mechanical and tribological properties of silicone hydrogels measured by atomic force microscopy. Invest Oph Vis Sci 2012;53(E-Abstract 6114).
6. Papas E, Willcox M. Reducing the consequences of hypoxia: the ocular redness response. Contact Lens Spectrum, special edition 2006; pages 32-37.
7. Bonanno JA, Nyguen T, Biehl T, Soni S. Can variability in corneal metabolism explain the variability in corneal swelling? Eye Contact Lens 2003;29(1 Suppl):S7-S9; discussion S26-29, S192-194.
8. Brennan NA. Contact lens-based correlates of soft lens-wearing comfort. Opt Vis Sci Abstract 90957, November 2009.
9. Inoue K, Okugawa K, Amano S, et al. Blinking and superficial punctate keratopathy in patients with diabetes mellitus. Eye(Lond). 2005;19(4):418-421.
10. Subarraman L, Jones LW. Measuring friction and lubricity of hydrogel contact lenses – A review. Contact Lens Spectrum; 2013 special edition; pages 28-33.
11. Angelini TE, Dunn AC, Uruena JM, Ketelson H, SawyerWG. Stress induced frictional transitions in cross-linked surface gels. Invest Oph Vis Sci2012;53(E-abstract 6113).
12. Keir N, Richter D, Varikooty J, Jones L, Woods C, Fonn D. End of day comfort using a novel cumulative comfort score. Invest Oph Vis Sci 2012;53(E-Abstract 4728).
13. Varikooty J, Keir N, Richter D, Jones L, Woods C, Fonn D. Subjective comfort with three silicone hydrogel daily disposables in symptomatic contact lens wearers. BCLA Annual Clinical Conference, 2012.


събота, 17 декември 2016 г.

ЗАЩО РОГОВИЦАТА СЕ НУЖДАЕ ОТ КИСЛОРОД?




Роговицата е прозрачният купол, който покрива оцветената част на окото. Тя е прозорецът, през който виждаме света. Роговицата е изключително важна, защото заедно с вътреочната леща пречупва и фокусира светлината, което е основна причина да можем да виждаме. Роговицата е "отговорна" за 70% от процеса на пречупване и фокусиране на светлината.


Бялата част на окото се нарича склера и покрива по-голямата част от очната ябълка. Склерата е "направена" от много здрав "материал". Тя е "външното покритие" на окото ви.
Ако я погледнете отблизо, ще забележите тънки розови нишки. Това са кръвоносни съдове, които транспортират хранителни вещества до склерата.При неправилно носене на контактни лещи с ниска кислородна преносимост, тези кръвоносни съдове могат да бъдат ясно изразени и да започнат да прорастват към роговицата.


Роговицата е уникална с това, че е прозрачна. Трябва да е така, защото тя е "прозорецът", през който светлината прониква в окото. Една от причините, благодарение на които това е възможно, е че в тъканите, от които е изградена роговицата, няма кръвоносни съдове. 

Роговицата се снабдява с кислород директно от въздуха. Той се разтваря в сълзите, след което прониква в роговицата и я поддържа здрава. Този процес има и обратна посока - здравата дишаща роговица отделя въглероден диоксид, който трябва да бъде освободен във въздуха по обратния път. 

Поставянето на контактна леща в окото може да забави или дори да спре този процес. Без достатъчно кислород, роговицата е в опасност - възможно е да се деформира, да изгуби чувствителността си и върху нея да се появят белези. Едно от най-неприятните последствия от липсата на достатъчно кислород е възможното прорастване на кръвоносни съдове от склерата в роговицата. Така "прозорецът" към света губи своята прозрачност. Този процес се нарича васкуларизация и е необратим.

Ето защо, винаги се консултирайте с очен специалист при избор на контактни лещи.

Ако се питате кои са контактните лещи с най-висока преносимост (DK/t) в света, ето ги:







The Association of Contact lens Manufacturers