Защитете екипите на Спешна помощ!

 

До

 

Г-жа Цецка Цачева Председател на Народното събрание

 

Депутатите от 41-во Народно събрание

 

 

 

Уважаема Г-жо Председател,

 

Уважаеми народни представители,

 

Все по-чести и все по-тежки стават нападенията срещу екипите на Спешна медицинска помощ. Много колеги в резултат на изживения стрес и понесените психически(а често и физически!) травми се отказват от работа в Спешна помощ, а често пъти и от медицинското поприще въобще. Това е огромна загуба за българското здравеопазване и пряко рефлектира върху пациентите, за които в близко бъдеще може би ще се окаже невъзможно да получат адекватна спешна помощ именно поради липса на кадри.

 

Същевременно държавните институции не правят достатъчно за да бъде решен този проблем.

 

На 03.11.2011г. в Народното събрание беше внесено предложение за промяна в Наказателния кодекс, касаеща инкриминиране посегателствата спрямо медици при изпълнение на служебните им задължения. Въпросното предложение така и не беше прието.

 

Аргументите “против” бяха общо взето две групи. Първо че няма достатъчно основания спешните медици да получат същия статут като полицаи, данъчни и съдии. Второ, че медиците сами са си виновни за агресията, която се проявява спрямо тях(?!).

 

Уважаема Г-жо Председател,

 

Уважаеми народни представители,

 

Спешните медици са на мястото на престъпления, катастрофи, аварии и бедствия заедно с органите на реда, а често пъти и преди тях. Спешните медици често си имат работа с пияни, наркомани, психично болни и асоциални типове. Защо тогава спешните медици да не се ползват от същата закрила от страна на закона?

 

Истина е че понякога работата на спешните екипи дава поводи за недоволство. Не е рядко явление линейки да идват доста време след като е подаден сигнал на тел. 112. Но дали вината винаги е във спешните екипи? Екипите стават все по- малко, а повикванията все повече. Хората викат спешна помощ за какво ли не, включително и заради това да не чакат на опашка пред кабинета на личния лекар и да не плащат потребителска такса! Често пъти за да се стигне до адреса трябва да се преодоляват големи разстояния при труден терен и/или неблагопиятни атмосферни условия. Не са рядкост и тежките задръствания, особено в по- големите градове. При това положение реално ли е да се очаква екипа винаги да пристига в рамките на двадесетина минути?

 

Същевременно спешните медици се сблъскват с тежки заболявания, често в напреднал стадий, както и с нелечими такива. При катастрофи, аварии, а понякога и в бита могат да се получат травми несъвместими с живота. Не винаги и не на всекиго може да се помогне. Допустимо ли е това да бъде повод за саморазправа?

 

Тези доводи се знаят и коментират отдавна. И въпреки това в началото на м. ноември т.г. отново не беше допуснат за разглеждане Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, който предвижда инкриминиране на нападенията над медици по време на изпълнение на служебните им задължения, въпреки че същия е одобрен от Здравната комисия, от министрите на здравеопазването и правосъдието.

 

Уважаема Г-жо Председател,

 

Уважаеми народни представители,

 

Спешните медици в България стават все по-малко и работят в условията на все по-голям стрес. Ще направите ли нещо за да ги защитите?

http://peticiq.com/protectthedoctor

Каква категория е труда на работещите в Спешна медицинска помощ?

   Като за начало нека уточним, че би трябвало да има обективни и общовалидни критерии за определяне на категорията труд, независещи от това на чие подчинение, примерно е работника.

   Критерии, характеризиращи тежестта на нашия труд, според мен са:

1.Полагаме нощен труд

2.Работим на ненормиран работен ден- ако се получи спешно повикване тръгваш дори и дежурството да е към края си.

3.Работа, свързана с високо нервно напрежение. Страданието на пациента, необходимостта от бърза реакция, реакцията на близките, необходимостта твърде често да се работи във враждебна среда, не са ли всичко това фактори, генериращи стрес? А мисълта какво може да ти струва евентуална грешка?

4.Работа, свързана с високо ниво на отговорност. Трябва ли да пояснявам: във всеки един момент от дежурството върху нас тежи отговорността за живота и здравето на пациента.

5.Наличие на тежки физически натоварвания. На всеки на когото се е налагало да участва в пренасянето на пациент по стълби и асансьори е ясно за какво става дума. Отделен е въпроса, че редовно се придвижваме, носейки ЕКГ апарати, дефибрилатори, тежки чанти с медикаменти и какво ли още не.

6.Работа, свързана с риск за живота на тези, които я извършват. Екипите на Спешна медицинска помощ ежедневно се сблъскват с пияни, наркомани, психично болни, агресивни пациенти(и агресивни роднини!). Екипите ни често пъти първи пристигат на мястото на аварии, катастрофи, пожари, на местопрестъплението и трябва да действат независимо от обстоятелствата. Да напомням ли, че твърде често живота на пациента зависи от това доколко бързо ще пристигне линейката на местопроизшествието и/или колко бързо пациента ще бъде закаран до болнично заведение? Тогава линейката трябва да препуска с максимална скорост през задръствания, често пъти в насрещното платно само и само да бъде спасен живота на пациента. Това не представлява ли риск за живота на екипа?

7.Работа във вредна за здравето среда. Персонала от Спешна помощ всекидневно е в контакт със всевъзможни инфекции: като се започне от тривиалните въздушно – капкови инфекции, мине се през скарлатина и се стигне до туберкулоза, хепатит и СПИН. А какво ще кажете за крастата, кожните инфекции, гъбичните инфекции, бълхите, въшките. Почти ежедневно екипите на Спешна медицинска помощ си имат работа с клошари и асоциални типове при които тази проблематика е твърде често срещана. Е, не е ли всичко това вредна за здравето среда?

8.Полага се висококвалифициран труд. За да се дипломира един лекар се учи шест години. После още 4 или 5 години специализация(нещо задължително за всеки лекар). Е за колко години се създава един лекар според вас?

   И накрая с риск да прозвуча като завистник и злобар ще запитам: на кои от тези критерии отговарят телефонистите от тел. 112, та имат първа категория труд и получават заплати почти двойно по-големи отколкото на лекар от звено за спещна медицинска помощ? И каква е квалификацията им всъщност?

Payment of the Bulgarian doctors

The doctors from Bulgarian emergency centers received 300- 400 Euro monthly. That is less than the payment of policeman, bus drivers and… operators of telephone 112(Bulgarian emergency telephone).

Bulgarian doctors- victim of agression!

   A lot of Bulgarian doctors become a victim of agression until they do their professional angagements. The police and the government doesn’t do the necessary to stop that.

Да укрепим Спешна помощ! Ама как?!

   Много мнения се дадоха за това, как да се укрепи Спешна медицинска помощ, включително и някои доста екзотични, ако мога така да се изразя. Как виждам нещата лично аз? На първо място трябва да се укрепят трудовите възнаграждения на работещите в системата на Спешна медицинска помощ. Тези възнаграждения са смешно( и обидно!) ниски в сравнение със средната за страната работна заплата. Тази мярка, макар и трудноосъществима,ще даде най-бърз и ефективен резултат. На второ място считам че лекарите, работещи в системата на Спешна помощ би следвало да могат свободно да се зачисляват за специализация по „Спешна медицина. Засега, доколкото знам, от такава привилегия се ползват колегите, които искат да специализират „Клинична лаборатория“, „Патоанатомия“, „Обща медицина“ и „Детски болести“. Защо специалността „Спешна медицина“ не е сред тях? Да не би специалистите по спешна медицина да са в повече? Или в спешните звена няма нужда от специалисти? Или паричките отиват за т. нар. „парамедици“? Или…?
Разбира се че има и други изключително важни неща, които трябва да се свършат в обозримо(и не чак толкова) бъдеще, но винаги се започва с най-простото и най важното, нали така?

Кракра Пернишки

   Това е статуята на Кракра Пернишки в центъра на град Перник. Кракра Пернишки е средновековен български владетел. Управлявал е Пернишката крепост и прилежащите й земи. Пернишката крепост е една от последните български крепости, завладени от византийците през 1018г. Това е краят на Първото българско царство. Събитията от онези времена са описани(под формата на художествена измислица разбира се) от Антон Дончев във трилогията „Сказание за времето на Самуила“. Тя се състои от три книги:“Каменните щитове“, „Пепеляшка и царския син“ и „Към погибел“. Прочетете ги, струва си.

Спечели на мига..

Абонат съм на Vivacom. Честичко получавам по GSM-а си покани да се включа в игри със SMS-и. Значи получаваш SMS със въпрос, изпращаш SMS със отговор и така. Винаги ги игнорирам тези покани(на 50 години съм все пак!). НО… На 20.05.2011г. получих SMS със покана да се включа в играта „Спечели на мига“ на кратък номер 1811. Реших(с кой ли ум!) да поиграя и да видя какво аджаба ще спечеля, на мига при това. И започнах: въпрос, отговор, въпрос, отговор. Въпросите са такива, че само идиот не би отговорил правилно. Добре че все пак 39-ия отговор се оказа погрешен и играта временно приключи. Ама защо? Рекох междувременно да си проверя електранната поща и се оказа че достъпа ми до мрежата е вече забранен. Рекох си:“Бре да не ми е натежала нещо сметката?“ Натежала ли?! След набиране на звезда, едно, две, три, решетка и зелена слушалка(това е начина да си провериш сметката във Vivacom, нали знаете?) се оказа че сметката ми е натежала със около 120лв. Без ДДС при това. Тоест около 3 лева на SMS. В крайна сметка нищичко не спечелих, нито на мига, нито след това, но пък се набутах жестоко, и то наистина на мига. Вярно е че никой не ме е карал насила да се включвам в играта иче кой каквото си направи сам, друг не може да му го направи. Вие обаче добре си помислете преди да започнете да отговаряте със SMS-и. Ама много добре.
P.S. Законно ли е , когато те канят да започнеш игра със SMS- и, да не ти съобщават предварително колко ще струва един SMS(в случая около 3 лева)? Правилата на играта трябва да са ясни преди преди да се започне, а не след като си видиш сметката в края на месеца нали?

Колко да получава лекаря?

   В момента на сайта на Български лекарски съюз тече анкета при какво заплащане българските лекари биха останали да работят в страната. Според анкетата в blsbg.com мнозинството от колегите са гласували лекарските заплати да започват от 2500лв. По принцип нямам нищо против, но възможно ли е това? Че то един депутат дали получава толкова? Във всяка държава си има йерархия на заплатите. И едва ли някъде заплатата на редовия лекар е на нивото на заплащане на депутат, министър или конгресмен примерно. Е добре, а на какво ниво да бъде тогава?! Според  мен 1000лв. начална заплата за лекар- ординатор от Спешна медицинска помощ е приемливо. Поне като начало.

ПАРАМЕДИЦИ?!

   На дневен ред е една много интригуваща инициатива на нашите компетентни управници. На спешен адрес вместо доктор ще ходи само шофьор. Специално обучен обаче. Парамедик. Жална им майка на пациентите по мое скромно мнение.
Добре, в някои държави тази система с парамедиците може и да работи. Нека ти кажа как е в България, по- точно в ЦСМП(Центъра за спешна медицинска помощ) в Перник. По празниците дежурим четири екипа: реанимационен, подкрепящ, педиатричен и фелдшерски. Делнични дни подкрепящ лекарски екип няма. Затова пък и делник и празник си имаме фелдшерски екип. И какво?! Ако лекарския екип направи 12-13 адреса, фелдшерския прави по 2-3. Който не вярва да дойде да види рапортната книга. В нея освен всичко друго се вписва и броя на адресите, направени от всеки екип. Ама защо така? Ами защото случаите били тежки и не били за фелдшер, за лекар били. Ами тези фелдшери тогава за какво са? И утре на същите тези хора ще се разчита да поемат всички спешни повиквания така ли?! А да, и на специално обучени шофьори…
Може да звуча малко консервативно но според мен диагнозата трябва да се поставя от лекар и терапията да се назначава от лекар. И понякога това е жизнено важно да стане още на мястото на инцидента.

За създаване Асоциация на лекарите от Спешна медицинска помощ

Спешната медицинска помощ изнася на плещите си неблагополучията на българското здравеопазване. Нека направим нещо за нея!

Група за създаване на Асоциация на лекарите от Спешна медицинска помощ